Oto podstawowe rzeczy, które są obowiązkowe przy decoupage'u. Jeśli dopiero zaczynasz, zaopatrz się w te przedmioty. Jeśli już zajmujesz się tą techniką, przejdź do drugiej listy: · pędzel, najlepiej miękki płaski, taki jak do akryli
· farba akrylowa o kolorze, który chcesz mieć na tle przedmiotu, polecamy jasne barwy, oczywiście akryl bądź zwykła farba naścienna akrylowa (jeśli zostały ci jakieś resztki akrylitu np. po remoncie, nie wydawaj pieniędzy na akryl! Taka farba jest gęsta i idealna to każdego materiału)
· przedmiot, który zamierzasz "obkleić", np. stare, tekturowe pudełko po butach (polecamy do pierwszego razu), jakaś butelka... materiały, które nadają się najlepiej to drewno, sklejka, tektura, szkło, plastik i metal
· nożyczki (polecamy takie do paznokci, nadają się do drobnych elementów)
· zwykłe serwetki (takie z jakich korzysta się przy stole), dobrze byłoby przeszukać szuflady, kto wie, może masz idealną? na początek najlepsze są takie z kwiatami, odpuść sobie skomplikowane wzorki. dobrze zastępuje serwetki papier pakowy (do prezentów) z ładnymi wzorami.
· klej. no cóż, tutaj za bardzo nie można zaoszczędzić. najlepiej sprawdza się klej do decoupage'u, można go kupić w sklepach internetowych i dobrze zaopatrzonych księgarniach. w ostateczności lekko rozwodniony wikol, ale nie polecamy, ponieważ serwetki są delikatne.
· lakier. nie jest rzeczą obowiązkową, ale jeśli chcesz aby twój przedmiot nadawał się do użytku codziennego i długo ładnie wyglądał, kup go. można taki dostać w dobrych księgarniach, sklepach artystycznych i internetowych. rozwadnia się go wodą i służy na długo.
To takie minimum. Zamieszczamy jeszcze kilka rzeczy, które służą do decoupage'u, są dostępne i w większości bardzo się przydają. My z tego wszystkiego korzystamy - dzięki tym przedmiotom można nadać blasku wykonywanym rzeczom. Warto je kupić, aby prace stopniowo wyglądały coraz profesjonalniej.
- papier. istnieje papier ryżowy i "zwykły", bo nie ma konkretnej nazwy. jest wykonany ze zwykłego papieru i znacznie tańszy, a ryżowy droższy lecz dużo lepszy. nie trzeba go bardzo dokładnie wycinać, ponieważ jest cieniutki i praktycznie rozpuszcza się pod klejem. oczywiście bez naszego obrazka. polecam! do kupienia w księgarniach i w internecie.
- crackle, służy do robienia tzw. spękań, co jest bardzo efektowne gdy staramy się by przedmiot wyglądał na "stary". może być w dwóch składnikach, a może być jednoskładnikowy.
- złocenia. specjalne złote, srebrne itp. folie. wycina się je, lecz my uważamy to za lekko tandetne.
- brokat i złoty proszek (porporina). przydatne do posypywania spękań. ładny efekt.
- farbki konturowe. urozmaicają, ale nie można z nimi przesadzać. każdy chyba wie, o co chodzi - obrysowujemy kontury lub piszemy jakiś napis... z resztą powinno się mieć własne pomysły, nie robić wszystkiego zgodnie z instrukcją.
- medium, przydatne jeśli robimy cieniowania, opóźnia schnięcie farby.
- podkład - a to już rzecz gustu, my nie uważamy żeby to było konieczne.
Mamy nadzieję że pomogłyśmy, wiemy, że początek nie jest łatwy bo nie wie się praktycznie nic. Potem już leci... Powodzenia, czekajcie na nowości na blogu!
0 komentarze:
Prześlij komentarz